17 luty 2021

Gliński: odmrożenie kultury było wielkim sukcesem; pokazujemy, jak w sposób odpowiedzialny, przezwyciężać epidemię

Odmrożenie kultury w ostatnich tygodniach było wielkim sukcesem - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister KDNiS Piotr Gliński. W instytucjach kultury reżim sanitarny jest przestrzegany; pokazujemy, jak w sposób odpowiedzialny przezwyciężać epidemię - dodał.
REKLAMA

Wicepremier Gliński ocenił na briefingu prasowym, zorganizowanym w dawnym budynku hotelu Cracovia, że "częściowe odmrożenie kultury w ostatnich tygodniach to jest wielki sukces polskiej kultury, i polskiej wspólnoty".

Jak mówił, ludzie udali się do instytucji kultury, ale "w reżimie sanitarnym". "Jeżeli chodzi o instytucje kultury, to potwierdzamy, że tutaj reżim sanitarny jest przestrzegany" - zaznaczył.

"Mam nadzieję, że ryzyka i zagrożenia są absolutnie zminimalizowane, ale widać było, jak jest wielka potrzeba kontaktu z kulturą i korzystania z tej wspaniałej oferty, jaką kultura oferuje, chociażby poprzez muzea i galerie, które były pierwsze otwarte w reżimie sanitarnym" - wskazał minister kultury.

"Myślę, że w ten sposób najlepiej pokazujemy, jak można w sposób odpowiedzialny przezwyciężać ten stan epidemii, pandemii, tego kryzysu ogólnoświatowego" - dodał.

Po briefingu wicepremier Gliński zwiedził wystawę "Geniusz Baroku. Szymon Czechowicz (1689-1775)" w Muzeum Narodowym w Krakowie. W trakcie zwiedzania podkreślił, że Czechowicz jest jednym z największych malarzy baroku. "Był to malarz wybitnie uzdolniony, zresztą tamte czasy, jak widać na tej wystawie, wymagały perfekcyjnego rzemiosła, dlatego to dzieło i ta szuka jest taka wspaniała" - ocenił.

Pogratulował twórcom wystawy i powiedział, że ona jest "przygotowana z wielką pieczołowitością". "Warto wspomnieć, że wystawa ma sukces frekwencyjny, tak jak wszystkie w zasadzie instytucje kultury, które zostały odmrożone po pandemii" - podkreślił Gliński. Jak mówił, "ludzie łakną kultury".

Twórczość Szymona Czechowicza – Polaka, który talentem zrównał się z najlepszymi włoskimi malarzami swoich czasów — nigdy jeszcze nie była przedmiotem osobnej wystawy monograficznej. "Wielka prezentacja jego dorobku — ponad 200 obrazów i rysunków — to niezwykła okazja do spotkania z wielką sztuką późnego baroku" - napisano na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ wj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
podkarpackie
47606
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustrzykach