23 sierpień 2023

Ustrzyki Dolne: miasto nad rzeką Strwiąż

zdjęcie: Ustrzyki Dolne: miasto nad rzeką Strwiąż / fot. Tatry at Polish Wikipedia/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
fot. Tatry at Polish Wikipedia/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Dzisiaj Ustrzyki Dolne czekają, abyś mógł odkryć ich piękno na własne oczy. Leżą na wysokości ok. 480 m n.p.m., oferując widoki, które zapierają dech w piersiach. To idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek – znajdują się na trasie zarówno małej, jak i dużej pętli bieszczadzkiej.
REKLAMA

Tego szukamy w Ustrzykach Dolnych

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Ustrzyki Dolne praca, pogoda Ustrzyki Dolne, Ustrzyki Dolne atrakcje, Ustrzyki Dolne, icm Ustrzyki Dolne.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Ustrzyki Dolne, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii i zapoznać z bieżącymi informacjami (w tym prognoza pogody i dane statystyczne).

Historia powstania Ustrzyk Dolnych ma początki w drugiej połowie XV wieku. W czasach panowania króla Kazimierza Jagiellończyka w 1496 r. osada została po raz pierwszy założona na prawie wołoskim. W okresie wczesnego XV wieku tereny te zostały przekazane Iwonii Janczowiczowi Unichowskiemu, który pochodził z Siedmiogrodu. Jego zasługi podczas wojny bukowińskiej z Mołdawią zostały wynagrodzone dzierżawą wsi. W czasie rządów króla Zygmunta I Starego, dokładnie 24 sierpnia 1509 r., Ustrzyki zostały ponownie założone jako osada. Nazwa miejscowości wywodzi się od wołoskiego słowa "ustrik", które oznacza miejsce, gdzie rzeki i potoki się łączą. Osadę zamieszkiwali różni osadnicy, w tym mieszkańcy Węgier, ludność z ruskich wsi, wołoscy pasterze w poszukiwaniu bezpiecznego życia, Polacy i Niemcy. Ustrzyki Dolne leżały na skrzyżowaniu istotnych szlaków handlowych prowadzących do Krosna, Sambora, oraz na Węgry. W 1727 r. król August II Mocny nadał Ustrzykom prawa miejskie. W tamtym okresie żydowscy kupcy stanowili liczną grupę mieszkańców. Obszar ten należał do województwa ruskiego do roku 1772. Po I rozbiorze Polski w 1772 r. Ustrzyki Dolne znalazły się pod panowaniem Austrii, co spowodowało spowolnienie wzrostu gospodarczego. Rozkwit miejscowości przyszedł w XIX wieku wraz z ogólnymi przemianami w Europie. W 1872 r. została wybudowana strategiczna linia kolejowa z Budapesztu do Twierdzy Przemyśl i Lwowa, a rok później do Krosna i Jasła. W tym okresie powstały dobrze prosperujące tartaki parowe, obiekty sakralne (cerkiew greckokatolicka i kościół rzymskokatolicki) oraz szkoła. W końcu XIX wieku ropa naftowa stała się ważnym elementem lokalnego przemysłu, a w latach 1900-1928 istniały dwie rafinerie. Podczas I wojny światowej przez Ustrzyki Dolne przechodziły obce armie, w tym wojska carskie i austro-węgierskie. W okresie międzywojennym w pobliskiej wsi Ustjanowa Górna funkcjonowała szkoła szybowcowa, a jedno z największych w Europie szybowisk. Wybuch II wojny światowej spowodował okupację miejsca przez ZSRR, a następnie przez Niemcy w latach 1941-1944. W tym czasie doszło do eksterminacji miejscowej ludności żydowskiej i cierpień związanych z konfliktem polsko-ukraińskim. Po II wojnie światowej Ustrzyki Dolne i okoliczne tereny znalazły się pod panowaniem ZSRR. Dopiero w 1951 r. w wyniku wymiany terenów przygranicznych miasto powróciło do Polski. Ten proces wiązał się jednak z przesiedleniem ludności, gdzie oryginalnych mieszkańców przeniesiono na wschód, a nowi osiedlili się na ich miejscu. W efekcie powstał powiat o siedzibie w Ustrzykach Dolnych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ustrzyki Dolne
10.1°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:11
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustrzykach

kiedy
2024-05-24 19:00
miejsce
Ustrzycki Dom Kultury, Ustrzyki...
wstęp biletowany