reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
9 październik 2024

Centrum CITES przy stołecznym zoo świętuje 10-lecie

zdjęcie: Centrum CITES przy stołecznym zoo świętuje 10-lecie / fot. PAP
fot. PAP
Mija 10 lat od utworzenia centrum CITES przy warszawskim zoo. Ośrodek ten aktywnie wspiera ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem. Od momentu rozpoczęcia działalności przyjął ponad 2 tys. zwierząt - przekazała Aleksandra Łozowska ze stołecznego ogrodu zoologicznego.
REKLAMA

Centrum CITES to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, które specjalizuje się w opiece nad zwierzętami skonfiskowanymi w wyniku nielegalnego handlu i przemytu. Tymczasowo przetrzymywane są tam gady, płazy i bezkręgowce znajdujące się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Zwierzęta te trafiają do placówki m.in. w wyniku interwencji Ekopatrolu, są także zatrzymywane na granicach – w tym na Lotnisku Chopina – czy też znajdują się jako uciekinierzy z prywatnych hodowli i zwierzęta porzucone przez byłych właścicieli. Zdarza się również, że zwierzęta trafiają do ośrodka po interwencji policji w mieszkaniach osób zatrzymywanych.

W ciągu 10 lat działalności Centrum CITES przyjęło ponad 2 tys. zwierząt, m.in. węże, żółwie, jaszczurki, pająki, ślimaki czy skorpiony. Zdarzały się również pijawki, patyczaki i motyle. Wiele zwierząt zostało przejętych podczas interwencji policji, tak jak pyton znaleziony w damskiej torebce porzuconej w jednym z warszawskich parków. Często zwierzęta te są w złej kondycji, niedożywione i osłabione przez obcy klimat.

"Naszym głównym zadaniem jest ochrona bioróżnorodności i przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami" – wyjaśniła kierowniczka Centrum CITES Katarzyna Łochowska.

Pracownicy zoo oraz lekarze weterynarii zapewniają zwierzętom kompleksową opiekę, dopóki nie zostanie uregulowany ich status prawny. Potem zwierzęta trafiają z powrotem do swoich właścicieli lub do miejsc wskazanych przez sąd, np. ogrodów zoologicznych. Jeśli – z różnych przyczyn – nie mogą wrócić do właścicieli, a ich sytuacja prawna na to pozwala, pracownicy ośrodka wydają je do adopcji lub – w przypadku zdrowych przedstawicieli gatunków krajowych – wypuszczają na wolność do natury.

Centrum CITES prowadzi również działania edukacyjne, organizując szkolenia dla funkcjonariuszy służb mundurowych, by lepiej przygotować ich do interwencji w sytuacjach związanych z ochroną zagrożonych gatunków.

Centrum CITES, współfinansowane ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odgrywa kluczową rolę w realizacji założeń Konwencji Waszyngtońskiej, która reguluje transgraniczny handel ponad 34 tys. gatunków roślin i zwierząt.(PAP)

mas/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ustrzyki Dolne
1.3°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustrzykach