116 czarnych punktów wodnych w województwie mazowieckim
Komenda Stołeczna Policji i mazowieckie jednostki WOPR każdego roku wskazują miejsca, które oznaczono jako "czarne punkty wodne". Są to miejsca, w których dochodziło do utonięć. W 2024 roku w województwie mazowieckim jest ich 116, z czego 23 w samej Warszawie. To m.in. "Plaża naturystów" przy ul. Sitowie i ul. Rychnowskiego, plaża Saska, "Poniatówka", Jeziorko Balaton, Jeziorko Czerniakowskie i Jeziorko Kamionkowskie.
Podczas poniedziałkowej konferencji na temat bezpieczeństwa w wakacje zorganizowanej w stołecznym Porcie Praskim mówiono m.in. o działaniach prewencyjnych i roli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
"Dostrzegamy ogromną potrzebę wspierania i rozwijania WOPR-u, który na co dzień dba o bezpieczeństwo na akwenach Mazowsza. Dlatego, jako samorząd województwa mazowieckiego, zwiększamy co roku kwotę wsparcia na doposażenie, zakup i wymianę sprzętów. Zależy nam na tym, aby bezpieczeństwo było na wysokim poziomie" - powiedziała członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska.
Od 2016 r. samorząd Mazowsza dofinansował WOPR-y kwotą blisko 4,9 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup sprzętu ratowniczego, łączności radiowej i telefonicznej, środków transportu lądowego i wodnego. Wydano je także na pokrycie kosztów utrzymania w gotowości sprzętu ratowniczego oraz pokrycie kosztów szkoleń dla ratowników.
Na konferencji podkreślono, że najważniejsze podczas wakacyjnego wypoczynku jest ostrożność.
"Bardzo ważne jest, żebyśmy sami zadbali o nasze bezpieczeństwo. Musimy pamiętać o podstawowych zasadach, przestrzegając których jesteśmy w stanie zminimalizować większość zagrożeń nad wodą" - powiedziała mł. asp. Aleksandra Wasiak z Zespołu Prewencji Kryminalnej Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. "Przede wszystkim nie kąpmy się bezpośrednio po obfitym posiłku, nie spożywajmy alkoholu, jeśli planujemy aktywność w wodzie lub na sprzęcie pływającym. Kiedy korzystamy z sprzętów pływających, nie odpływajmy za daleko od brzegu. Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo najmłodszych. Jeśli zabieramy dzieci nad wodę, sprawujemy stałą kontrolę nad nimi" - zaapelowała.
Podczas ubiegłorocznych wakacji w Polsce utonęły 192 osoby, a w całym 2023 roku aż 446. W tegoroczne wakacje utonęło natomiast 26 osób.(PAP)
pmal/ mark/