reklama
kategoria: Społeczne
19 lipiec 2024

Na Warmii i Mazurach trwa sprzątanie po nawałnicach i szacowanie strat

zdjęcie: Na Warmii i Mazurach trwa sprzątanie po nawałnicach i szacowanie strat / fot. PAP
fot. PAP
Na Warmii i Mazurach trwa sprzątanie po nawałnicach i szacowanie strat w mieniu komunalnym i uprawach rolnych. Samorząd Rucianego Nidy udrażnia wciąż drogi i ścieżki z powalonych drzew, a w Barcianach trzeba będzie naprawić m.in. mosty i przepusty.
REKLAMA

Dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Kuriata powiedział PAP, że informacje o stratach w mieniu komunalnym i uprawach rolniczych napływają m.in. z gmin Nowe Miasto Lubawskie, Ruciane-Nida, Purda, czy powiatu kętrzyńskiego, gdzie najbardziej ucierpiała gmina Barciany.

W piątek rano prądu nie było w kilkunastu stacjach transformatorowych w okolicach Rucianego. Miejscowy samorząd wciąż koncentruje się na udrażnianiu dróg i szlaków pieszych i rowerowych. "Zaczynaliśmy od głównych dróg, stopniowo do tych mniejszych schodzimy. Poblokowane były niemal wszystkie drogi na zachód od Rucianego" – powiedział PAP odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w gminie Ruciane-Nida Bartosz Moroz.

"Jest za wcześnie, by mówić o konkretnych kwotach strat, ponieważ by je oszacować trzeba najpierw pousuwać powalone drzewa. Ten proces cały czas trwa" – powiedział PAP Kuriata.

Szacowanie strat wykonują nie tylko samorządy ale także Lasy Państwowe i rolnicy. Odpowiedzialna za kontakty z mediami w Nadleśnictwie Maskulińskim Róża Krasińska-Pyrdoł powiedziała PAP, że "szacowanie szkód potrwa" ponieważ teren na którym wichura wyrządziła szkody jest ogromny.

W gminie Barciany straty w mieniu publicznym wstępnie szacowano na 2 mln zł. Jak powiedziała wójt gminy Barciany Marta Kamińska szkody są ogromne i sytuacja jest trudna. "Drzewa, która powaliła na drogi ubiegłotygodniowa nawałnica uprzątnęli mieszkańcy, mając dzięki temu drewno na opał. Obecnie na ścieżce edukacyjnej wciąż zalega połamanych 180 drzew na odcinku 2 kilometrów między Mołtajnami a Markuzami. To teren, który gmina dzierżawi od Wód Polskich" - powiedziała wójt.

Ponadto zniszczone w czasie nawałnicy zostały przepusty drogowe, mosty, barierki, znaki drogowe, zalane są świetlice wiejskie, mieszkania socjalne i komunalne, powybijane są okna. Zapchane są instalacje przeciwdeszczowe" - wymieniła wójt gminy. Na kościele w Mołtajnach zerwane są dachówki.

Dodała, że komisje wyruszyły w teren i oceniają straty.

"Drzwi w urzędzie się nie zamykają. Przychodzą rolnicy, którzy też mówią o wielkich stratach. Oceniam, że straty w uprawach wynoszą od 30 mln do 40 mln zł. To zniszczone uprawy bobiku, zboża, rzepaku. To są duże powierzchnie upraw wynoszące nawet 2 tysiące ha" - dodała.

Jak powiedziała wójt, już zgłaszała wojewodzie warmińsko-mazurskiemu konieczność określenia tej sytuacji jak stanu klęski żywiołowej i uruchomienia z tego tytułu wsparcia gminy.

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Szymon Tarasewicz poinformował PAP, że w związku z ubiegłotygodniowymi nawałnicami odnotowanymi na terenie powiatu kętrzyńskiego, wójt Barcian i burmistrz Korsz wystąpili do wojewody warmińsko-mazurskiego o uruchomienie komisji do oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych. Komisje pracują, a producenci rolni składają obecnie stosowne wnioski do gmin, by oszacować straty w uprawach rolnych spowodowanych przez deszcz nawalny, grad oraz huragan, który lokalnie wystąpił w gminie Barciany - dodał.

Poinformował, że do Wydziału Polityki Społecznej nie wpłynęły żadne wnioski z gmin o przyznanie pomocy dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku ostatnich gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W ramach tego wydziału ewentualna pomoc udzielana jest wyłącznie w przypadku strat w budynkach i lokalach mieszkalnych. (PAP)

Autorzy: Agnieszka Libudzka i Joanna Kiewisz-Wojciechowska

ali/ jwo/ ktl/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ustrzyki Dolne
6.8°C
wschód słońca: 06:18
zachód słońca: 16:07
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustrzykach