reklama
kategoria: Turystyka
18 luty 2025

W tym roku mniej badanych deklaruje chęć wyjazdu na wypoczynek

zdjęcie: W tym roku mniej badanych deklaruje chęć wyjazdu na wypoczynek / fot. PAP
fot. PAP
W 2025 r. zamiar wyjazdu turystycznie lub wypoczynkowo zadeklarowało 61 proc. badanych, czyli o 3 pkt proc. mniej niż rok temu - wynika z opublikowanego we wtorek badania CBOS. W Polsce chce w tym roku wypoczywać 81 proc. planujących co najmniej dwudniowe wyjazdy, to spadek o 1 pkt proc. - dodano.
REKLAMA

Jak wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) "wyjazdy turystyczne Polaków i plany na 2025 r." zamiar wyjazdu w bieżącym roku w celach wypoczynkowych lub turystycznych, na co najmniej 2 dni, zadeklarowało 61 proc. dorosłych Polaków, czyli "nieznacznie" więcej niż wyjechało w ubiegłym roku. W porównaniu z deklaracjami z początku roku 2024 zainteresowanie taką formą wypoczynku zmalało (spadek o 3 punkty proc.).

CBOS przekazał, że badanie wykazało, że spadła liczba osób nieplanujących takich wyjazdów (24 proc. w tym roku, spadek o 2 pkt proc.). Wzrósł z kolei odsetek tych, którzy na początku roku jeszcze nie wiedzieli, czy uda im się wyjechać, czy też nie (15 proc., od ubiegłego roku wzrost o 5 pkt proc.).

Poinformowano, że od 2024 r. wśród planujących wyjazdy w mniejszości są badani stawiający wyłącznie na wypoczynek krajowy. W 2025 roku stanowią oni 41 proc. zamierzających wyjechać na co najmniej dwa dni - w porównaniu z planami na rok 2024 nastąpił spadek o 7 pkt proc..

Według danych CBOS w Polsce zamierza w tym roku wypoczywać 81 proc. z planujących co najmniej dwudniowe wyjazdy (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z deklaracjami na 2024 r.). "Biorąc pod uwagę nieco mniejszy niż poprzednio odsetek planujących wyjazd z co najmniej jednym noclegiem, przypuszczać można, że i w tym roku turystykę krajową może dotknąć niewielki spadek zainteresowania" - oceniono.

Zwrócono uwagę, że po raz kolejny wzrosło zainteresowanie turystyką zagraniczną. Wyjazdy zagraniczne planuje w tym roku połowa (50 proc.) zamierzających skorzystać z co najmniej jednego noclegu poza miejscem zamieszkania (w porównaniu z rokiem 2024 wzrost o 3 pkt proc.). "Tylko 10 proc. planujących w bieżącym roku co najmniej dwudniowy wyjazd turystyczny zamierza wypoczywać wyłącznie za granicą, a 40 proc. zamierza podzielić swój wypoczynek na turystykę krajową i zagraniczną" - dodano w opracowaniu.

CBOS podał też, że w 2024 r. na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania wyjechało 60 proc. dorosłych Polaków, czyli niemal tyle samo, co w roku 2023 (spadek o 1 pkt proc.). "Na początku ubiegłego roku planowało takie wyjazdy 64 proc. ankietowanych, czyli tylko niewielkiej grupie nie udało się spełnić swoich zamierzeń" - wskazano w opracowaniu CBOS.

Badanie wykazało, że w 2024 r. w porównaniu z rokiem 2023 nieznacznie przybyło respondentów spędzających na wyjazdach wypoczynkowych nie więcej niż 7 dni, a ubyło wypoczywających w ten sposób co najmniej 15 dni.

W 2024 r., polscy turyści najczęściej wypoczywali wyłącznie na terenie naszego kraju (31 proc.), ale udział takich osób wśród ogółu badanych wyraźnie zmalał (spadek o 5 pkt proc.) - dodano.

Z badania CBOS wynika również, że w 2024 r. w porównaniu z rokiem 2023 o 2 pkt proc. przybyło badanych, którzy wyjeżdżali zarówno na wypoczynek krajowy, jak i zagraniczny (16 proc.); o 3 pkt proc. więcej jest też deklarujących wyłącznie wyjazdy zagraniczne (13 proc.). "Łącznie w ubiegłym roku za granicą z przynajmniej jednym noclegiem wypoczywało 29 proc. dorosłych Polaków i jest to najwyższy odsetek, odkąd zaczęliśmy badać tę kwestię, czyli od roku 2010" - wskazano.

CBOS przekazał, że według deklaracji w 2024 r. najbardziej popularnym kierunkiem turystycznych wyjazdów zagranicznych, tak jak w trzech poprzednich latach, były Włochy, które przynajmniej raz odwiedził niemal co piąty (19 proc.) wyjeżdżający na co najmniej dwa dni w celach turystycznych za granicę. Dodano, że oznacza to, iż przez minimum dwa dni odpoczywał tam co dwudziesty dorosły Polak (5 proc., tyle samo co w roku 2023).

Dodano, że zgodnie z deklaracjami respondentów, na drugim i trzecim miejscu znalazły się Grecja i Turcja. "Każdy z tych krajów odwiedzony został w ubiegłym roku przez 4 proc. dorosłych Polaków (odpowiednio 13 proc. i 12 proc. ankietowanych, którzy wypoczywali co najmniej dwa dni za granicą, czyli po 1 punkcie procentowym więcej niż w roku 2023)" - poinformowano.

CBOS przekazał, że mniej osób w celach turystycznych miało odwiedzić Hiszpanię, Czechy, Chorwację i Niemcy (odpowiednio 12 proc., 11 proc., 10 proc. i 9 proc. tych, którzy wybrali kierunki zagraniczne, tj. po 3 proc. ogółu badanych).

Kolejne miejsca pod względem popularności - według deklaracji badanych - zajęły w 2024 r. Wielka Brytania, Węgry i Słowacja (wymienione odpowiednio przez 8, 7 i 6 proc. ankietowanych, co odpowiada w przybliżeniu 2 proc. ogółu dorosłych Polaków).

Centrum Badania Opinii Społecznej przekazało, że w 2024 r. najwięcej dorosłych Polaków, którzy spędzili urlop w kraju, miało odwiedzić województwo małopolskie. "Wypoczywał tam przynajmniej z jednym noclegiem co czwarty (25 proc.) spędzający urlop w kraju, tj. 12 proc. ogółu dorosłych Polaków (o 1 punkt procentowy mniej niż w roku 2024)" - poinformowano.

Według deklaracji badanych na drugim miejscu znalazło się woj. pomorskie (23 proc. wypoczywających, tj. 11 proc. ogółu dorosłych Polaków, czyli o 2 pkt proc. mniej niż rok wcześniej), a na trzecim woj. zachodniopomorskie (15 proc. odpoczywających w kraju, czyli 7 proc. ogółu dorosłych Polaków).

Badanie CBOS wykazało, że najczęściej wymienianym przez respondentów powodem rezygnacji z wyjazdów w 2024 r. był wiek lub stan zdrowia. Rzadziej niż w poprzednich trzech latach na przeszkodzie stawał natomiast brak środków finansowych (20 proc. niewyjeżdżających, w porównaniu z latami 2022–2023 spadek o 7 punktów proc.). (PAP)

Badanie było przeprowadzone od 9 do 19 stycznia br. a próbie liczącej 972 osoby (w tym: 59,8 proc. metodą CAPI, 21,9 proc. – CATI i 18,3 proc. – CAWI). (PAP)

ab/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ustrzyki Dolne
-0.4°C
wschód słońca: 06:25
zachód słońca: 17:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustrzykach

kiedy
2025-06-25 18:30
miejsce
Hala Sportowa przy ZSP nr 1,...
wstęp biletowany